МРІ допомагає місцевій владі перейти в онлайн-режим

Міський голова Олександр Сєнкевич під час вебінару для представників Миколаївської міської ради 6 квітня 2020 р.

В умовах жорстких карантинних заходів та заборони на проведення всіх громадських зібрань у країні, Міжнародний республіканський інститут продовжує надавати підтримку місцевим партнерам, щоб підготувати їх до нових викликів. Одразу після затвердження парламентом нового законодавства, що надає місцевим радам можливість проводити засідання з допомогою Інтернету, МРІ започаткував серію вебінарів для органів місцевої влади по всій країні, щоб спростити для них перехід до роботи в онлайн-режимі. Цього тижня МРІ провів два вебінари для представників Миколаївської, Запорізької, Бердянської, Херсонської та Чернігівської міських рад.  

30 березня Верховна Рада України ухвалила додаткові соціально-економічні гарантії та положення, що стосуються поширення COVID-19. Серед багатьох інших нормативних змін були ухвалені нові доповнення до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які дозволяють місцевим радам та їх виконавчим комітетам дистанційно проводити засідання на період карантину. Можливість проведення сесій в режимі онлайн дасть змогу місцевим керівникам і надалі проводити основну діяльність та швидше реагувати на постійні зміни в ситуації з пандемією. До прийняття Радою цих змін, засідання місцевих онлайн не були передбачені законодавством, тому рішення прийняті на них могли бути оскаржені в суді. 

6 квітня МРІ в Україні організував перший вебінар для представників місцевої влади Миколаєва на тему організації онлайн-сесій та засідань місцевих рад і виконавчих комітетів. Під час вебінару Олександр Солонтай, експерт з питань врядування та тренер МРІ, розповів про законодавчі нововведення та їх значення для органів місцевої влади. Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич також взяв активну участь у вебінарі та поділився своїми ідеями щодо того, як міська рада може організувати свою першу онлайн-сесію. Депутати міської ради та члени виконавчого комітету, які брали участь у вебінарі, також обговорили необхідні зміни до регламенту міської ради та ряд інструментів для відстеження та документування результатів голосування депутатів під час онлайн-сесій. 
 

Олександр Санжара, секретар Дніпровської міської ради, під час вебінару 8 квітня 2020 р.

Після успішного проведення пілотного вебінару МРІ в Україні організував 8 квітня черговий онлайн-брифінг для представників органів місцевої влади з Бердянська, Запоріжжя, Херсона та Чернігова. Окрім п. Солонтая, у другому вебінарі також взяв участь секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара, який поділився досвідом м. Дніпра щодо організації та проведення першої в Україні онлайн-сесії міської ради. Понад тридцять учасників вебінару, включаючи депутатів та секретарів міських рад і членів виконавчих комітетів, активно дискутували та ставили багато питань. МРІ планує провести наступні вебінари для міських рад м. Рівне, Хмельницький, Ужгород та Берегове 14 та 16 квітня. 

Секретар Бердянської міської ради Олексій Холод (у центрі), члени виконавчого комітету Наталія Романенко (зліва) та Роман Сорока (справа) спостерігають за ходом вебінару 8 квітня 2020 р.

Задля подальшої допомоги органам місцевої влади при переході на дистанційну форму роботи, працівники Програми МРІ з місцевого самоврядування звернулися до своїх партнерів у місцевих радах і запропонували їм консультації, можливості для навчання та практичні рішення, які допоможуть їм адаптуватися до нової законодавчої бази. У співпраці з експертами Асоціації міст України, які працювали над цим законопроєктом, МРІ також розробляє посібник для місцевих рад з практичними рекомендаціями щодо проведення сесій в режимі онлайн. МРІ-Україна опублікує посібник на своїй платформі для онлайн-навчання та розповсюдить його серед міських рад-партнерів по всій країні.

МРІ готовий незмінно надавати підтримку містам-партнерам у справі забезпечення  демократичного врядування та створення ефективних інституцій. Міжнародний республіканський інститут і надалі сприятиме забезпеченню прозорості, підзвітності та належного врядування з метою підтримки місцевих рад у боротьбі із загрозою пандемії COVID-19.
 

Досягнення та Історії