Переселенці з Криму допомагають будувати єдину демократичну Україну

З моменту здобуття незалежності після розпаду Радянського Союзу рівно 29 років тому Україна пройшла довгий, а часом і непростий шлях до демократії. У той час українці з усіх верств суспільства об'єдналися, щоб протистояти корупції та авторитаризму та побудувати суверенну, демократичну та єдину державу. З огляду на продовження Росією окупації Кримського півострова та безперервну військову агресію на території Донбасу, важливо підкреслити роль внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з цих територій у протистоянні авторитаризму та зміцненні української демократії. Попри численні виклики, з якими, за оцінками, продовжують стикатися 1,4 мільйона ВПО, вони продемонстрували непохитну прихильність до демократичних цінностей, втілених в українській незалежності та Революції гідності 2014 року. 

24 серпня 1991 року Верховна Рада України ухвалила Акт проголошення незалежності України, який проголосив, що «віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України». Двадцять дев'ять років по тому понад 1,4 мільйона ВПО залишили свої домівки в підконтрольних Росії Криму та Донбасі в пошуках суспільства, обіцяного Актом проголошення незалежності України та Революцією гідності.  

Однак громади, до яких потрапляють переселенці, часто є неблагополучними внаслідок негативного впливу російської агресії в Україні, а також недостатньої ефективності органів місцевої влади, наявних системних недоліків та, останнім часом, поширення пандемії COVID-19. Недоліки місцевого самоврядування змусили багатьох постійних мешканців сприймати ВПО не як партнерів, що працюють задля побудови більш демократичної України, а як конкурентів у сфері задоволення основних потреб, таких як житло, лікарняні ліжка чи доступ до освіти. 

Після Революції гідності МРІ встановив партнерську співпрацю з переміщеними особами та органами місцевої влади з метою активізації роботи з питань реінтеграції та розширення участі ВПО у політичних процесах. Ініціативи МРІ з підтримки ВПО включають боротьбу з дезінформацією за допомогою соціальної реклами на телебаченні та радіо, що інформує населення про послуги, доступні для ВПО; навчання молодих ВПО методів взаємодії з місцевими посадовими особами; та посилення спроможностей вищого представницького органу кримських татар Меджлісу кримськотатарського народу задля кращого представлення інтересів цієї меншини. 

З початку поширення пандемії COVID-19 МРІ також проводив Академії громадян в онлайн-форматі для ВПО з Криму, які зараз мешкають у Херсоні, місті, найближчому до окупованого Кримського півострова. Ці академії допомагають ВПО краще зрозуміти суть процесів прийняття рішень та надають інструменти для донесення своїх потреб до представників влади. Завдяки цим академіям, кримські ВПО розробили власні адвокаційні кампанії з метою підвищення обізнаності щодо проблем, з якими вони стикаються у своїх нових громадах, та для їхнього вирішення.   

Ось кілька яскравих прикладів успішної роботи, здійсненої випускниками цих академій: 

Олена Повжик, голова Громадського об’єднання ВПО «Усі свої» розробила адвокаційну кампанію з метою ведення постійного та тимчасового квартирного обліку для ВПО в Херсоні. Як результат, «Усі свої» змогли отримати кошти з місцевого бюджету для фінансування житла для ВПО за програмою «30/70» Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій та ВПО (MTOT), в рамках якої фінансуються проєкти житлового будівництва для ВПО, які на 30% отримують фінансування з міського бюджету, а на 70% — за рахунок МТОТ. «Ми чекаємо остаточного підтвердження від Міністерства реінтеграції та прагнемо забезпечити житлом декілька сімей з обмеженими фінансовими можливостями», — сказала Олена Повжик.  

Михайло Батрак, головний редактор херсонського Інтернет-сайту новин https://injir.org/https://injir.org/ застосував навички, отримані в рамках тренінгу з кібербезпеки Академії громадян, щоб полегшити спілкування між журналістами Кримського півострова та Херсона. «У нас в Криму працюють журналісти, і нам потрібна захищена система в Інтернеті для систематичного спілкування, тому ми використовуємо різні зашифровані програми та хмарні сервіси, рекомендовані МРІ, для передачі інформації один одному», — сказав Михайло Батрак. Цей медіапроєкт проводить незалежні дослідження та висвітлює події, що відбуваються в Криму. 

Ще багато належить зробити для реалізації бачення єдиної, демократичної та інклюзивної України. Робота МРІ показує, що ВПО є найважливішою частиною зусиль для досягнення цілей Революції гідності, і їх не зупиняють виклики, з якими вони стикаються. Завдяки невтомній праці Олени, Михайла та тисяч їх співвітчизників, Україна рухається у правильному напрямку до виконання обітниць, втілених в українській незалежності. 

Автор: Нара Наріманова, Керівник програм, Євразійський департамент, МРІ Україна @Narauncommon 

Блог МРІ «Democracy Speaks» [«Говорить демократія»] / 24 серпня 2020 р. 

https://www.democracyspeaks.org/blog/crimean-displaced-persons-help-build-democratic-unified-ukraine  

Досягнення та Історії