Молодь хоче розвивати країну, а програма стажування в органах місцевого самоврядування створює таку можливість

Стажування у Переяславській міській раді

«Коли розвивається одна навіть маленька громада, це дає свій вплив і внесок у розвиток всієї країни», - пояснює Юлія Свирид. Юлія одна із 21 стажерів, які пройшли стажування в органах місцевого самоврядування за підтримки Міжнародного республіканського інституту в рамках молодіжної програми «Мріємо та діємо». 

Що принесло стажування для молоді та для громади? Чи потрібно запроваджувати такі програми стажування в інших громадах? Відповіді на ці запитання знайшли, поспілкувавшись із громадами, у яких відбулося стажування, – Здолбунів, Гоща (Рівненська область) та Переяслав (Київська область). 

Це моя громадянська позиція! 

Молодь відчуває власну відповідальність за майбутнє своєї країни, тому намагається робити власний вклад, щоб це майбутнє було успішним.  

«Свою роль для громади я бачу у розвіюванні конформістських стереотипів більшості жителів. Думки на зразок "хай влада сама розбирається" або "і так нормально" - це не європейський рівень, до якого ми прямуємо», - ділиться Ілля Свиденюк, стажер. 

Хлопець вирішив піти на стажування до місцевої ради, щоб отримати корисний досвід, і тепер розуміє, як може сприяти розвитку свого міста як громадянин.  

Після проходження стажування Христина Євпат хоче допомагати руйнувати стереотипи серед жителів громади про місцеве самоврядування, розповідати, як воно працює насправді. А Вікторія Гурінчук планує залшитися у своїй громаді і робити усе, щоб більше молоді теж хотіли залишатися і розвивати громаду.   

Це обмін практиками! 

У зв’язку із великою кількістю внутрішньо переміщених осіб в країні, стажування – це також можливість інтеграції молоді в громаду та обмін досвідом. Саме цим стало стажування для Валерії Стрельцової. Дівчина, вимушена покинути своє селище Новопсковськ на Луганщині, знайшла другий дім у Здолбуневі, друзів та однодумців. 

Валерія вирішила пройти стажування у місцевій раді, щоб краще зрозуміти, як працює місцева влада. Під час стажування дівчина співпрацювати з молодіжним простором «Home'як» і тепер планує створити такий простір для молоді у своїй громаді, куди вона обов’язково планує повернутися. Під час стажування Валерія отримала пропозицію працевлаштування у молодіжному просторі, але змушена була відмовитися у зв’язку із щільним навчальним графіком на аспірантурі. 

А ще професійний досвід! 

Під час стажування молодь отримує професійний досвід, а інколи і бачення майбутньої професії. 

Юлія Свирид ціленаправлено подавалася на програму стажування, щоб попрацювати в центрі надання адміністративних послуг. Під час навчання дівчина уже проходила практику у ЦНАП, і захотіла повторити цей досвід, щоб ще більше прокачати свої комунікаційні навички. Юлії запропонували залишитися працювати після завершення стажування, але дівчина уже мала на той час роботу, яка передбачала вищу заробітню плату. 

Особливо цінним для молоді були нові знання, а також контакти, які вони здобули. Стажери зазначили, що тепер їм легше комунікувати з різними людьми. 

Для Вікторії Охріменко стажування стало можливістю зрозуміти, як на практиці працює право і зокрема, діловодство, які дівчина вивчає в університеті. Тепер Вікторія роздумує над тим, щоб після завершення навчання піти працювати в органи місцевого самоврядування.  

“Після завершення стажери з різних громад питали, чи буде така програма ще раз і чи можна буде взяти участь вдруге. Це ще раз підкреслює, що місцеве самоврядування актуальне та цікаве для молоді”, - зазначає Олена Шеремет, керівниця програми Міжнародного республіканського інституту. 

Та свіжий погляд! 

Для місцевих рад програма стажування – це можливість подивитися на свою діяльність під новим кутом, почути креативні ідеї та думки ззовні, а також налагодити якісну комунікацію з молоддю. 

«Молоді не бояться змін та експериментів, що довело й наше стажування. Вони інтерактивні, а тому часом здатні продукувати і, що найголовніше, втілювати ідеї, які для людей з досвідом видаються такими, що виходять за рамки. Життя громади не повинно бути монотонним, і молодь здатна зробити його ще багатограннішим», - пояснює Владислав Сухляк, міський голова Здолбунева.  

Стажування у Здолбунівській міській раді

«Програма стажування дозволила посилити вектор розвитку молодіжної політики, а саме - встановити якіснішу комунікацію між молоддю та органом місцевого самоврядування та залучити молодь до ухвалення рішень на локальному рівні», - зазначив Микола Панчук, селищний голова Гощі. 

«Ми б хотіли мати у своїй команді таких працівників, як наші стажери. Вони запропонували чудові ідеї та рекомендації, які ми обов’язково врахуємо у роботі органів місцевого самоврядування», - підкреслив В’ячеслав Саулко, міський голова Переяслава. 

Органи місцевого самоврядування, які взяли участь у програмі стажування, планують впровадити програму на постійній основі та рекомендують іншим громадам  запустити стажування у своїх місцевих радах та комунальних установах. 

Програма реалізовувалася за підтримки Міжнародного республіканського інституту і передбачала двомісячне стажування в одному із структурних підрозділів органу місцевого стажування та проходження онлайн-тренінгів. Мета програми - популяризувати державну службу серед молоді та залучити молоді таланти до місцевих органів самоврядування. МРІ планує випустити посібник, який стане покроковою інструкцією для органів місцевого самоврядування у впровадженні програми стажування молоді.  

Програма стажування в органах місцевого самоврядування реалізується в рамках молодіжної програми «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну Разом (БУР), Центром “Розвиток корпоративної соціальної відповідальності” (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним  республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network. 

Досягнення та Історії