Впродовж останніх років це місто в центрі України постійно посідає перше місце за результатами опитувань Міжнародного республіканського інституту.
Протягом останніх кількох років Міжнародний республіканський інститут (МРІ) в Україні за допомогою загальнонаціонального муніципального опитування відстежує вплив масштабної реформи децентралізації, прийнятої у 2015 році. Опитування МРІ – це найбільше опитування такого роду, яке проводиться регулярно й базується на вибірці з понад 19 000 респондентів з двадцяти чотирьох міст України, включаючи Маріуполь та Сєверодонецьк на Донбасі. Опитування включає широкий спектр питань: від надання муніципальних послуг до ставлення громадян до якості навчальних закладів. Воно висвітлює прояви місцевої корупції, питання громадської безпеки та ставлення громадян до органів влади та посадовців на державному та місцевому рівні.
Усі ці чотири роки Вінниця постійно яскраво вирізняється серед інших міст. У опитуваннях Вінниця регулярно займає перші позиції серед 24 обласних центрів України. Найцікавіше, однак те, що Вінниця не просто демонструє хороший результат за якимось одним конкретним показником роботи муніципальних служб чи рейтингу громадської думки, вона лідирує у багатьох сегментах та за різними показниками опитування.
Головний сумарний бал у щорічному муніципальному опитуванні МРІ відноситься до сфери надання послуг, яку оцінюють у кожному місті за 22-ма окремими показниками. Сюди входить все: від вуличних ліхтарів та стану доріг, до навчальних та медичних установ. В останньому опитуванні, проведеному у 2018 році, Вінниця набрала 3,6 бала з можливих п'яти, майже на 10 відсотків випередивши Луцьк, який зайняв друге місце.
Слід визнати, що Вінниця отримала перевагу на старті завдяки реформам міського голови Володимира Гройсмана, які він самостійно впроваджував ще до подій Євромайдану 2013-14 років. Ці реформи допомогли Вінниці виділитися за часів правління Януковича у 2010-2014 роках як одному з небагатьох на той час яскравих прикладів демократичного розвитку в Україні. Згодом ще декілька українських міст, включаючи Львів та Черкаси, відтворили реформи міського голови Гройсмана, однак децентралізація влади в Україні на користь розширення повноважень муніципалітетів розпочалась лише у 2015 році після подій Євромайдану. Це надало можливість українським містам впроваджувати реформи більш комплексного характеру.
Маючи у своїй скарбничці революційну реформу системи громадського транспорту (яка стала однією з найсучасніших та найефективніших в Україні завдяки, зокрема, впровадженню електронних квитків), Вінниця також була національним лідером у створенні Центрів надання адміністративних послуг за принципом єдиного вікна, такого собі «гіпермаркету» муніципальних служб, де раніше розрізнені підрозділи та посадовці розмістилися під єдиним скляним дахом. Після призначення мера Гройсмана спікером українського парламенту у 2014 році (а згодом – на посаду прем’єр-міністра) його колишній заступник Сергій Моргунов переміг на виборах міського голови. Він підтримав програму реформ, започатковану його попередником.
У питанні ставлення мешканців до напрямку розвитку їхнього міста, жителі Вінниці – серед найбільших оптимістів: у 2018 році 65 відсотків сказали, що справи у їхньому місті йдуть у правильному напрямку в порівнянні з лише 38 відсотками в середньому по країні. Ще й більш того, цей оптимізм вінничан стосується також і ситуації на загальнонаціональному рівні. В той час, коли лише 16 відсотків опитаних по країні сказали, що Україна рухається в правильному напрямку, з таким твердженням погодилися 24 відсотки респондентів у Вінниці.
Що стосується сприйняття корупції, Вінниця знову ж таки виділяється з-поміж схожих міст, оскільки її мешканці вважають, що корупція не є головною перешкодою для розвитку бізнесу в їхньому місті. Лише 25 відсотків мешканців Вінниці вважають, що корупція на місцевому рівні заважає бізнесу прийти до їхнього міста, тоді як респонденти у 24-х містах України виділяють цю проблему як головну майже удвічі частіше, з середнім показником по країні на рівні 47 відсотків. Натомість 42 відсотки респондентів у Вінниці визначили головною причиною брак інвестиційних коштів.
На останок, жителі Вінниці відчувають, що місцева влада ставиться до них добре, коли йдеться про взаємодію з міськими чиновниками у сфері надання комунальних послуг. Майже чверть вінничан повідомили, що місцева влада поводиться у спілкуванні з ними «відмінно», що залишає інші міста далеко позаду. Разом з тим, лише 8 відсотків заявили, що до них ставилися погано, що є також значно нижчим середнього національного показника по 24 містах.
За результатами загальнонаціональних опитувань МРІ, Вінниця, очевидно, є одним з найбільш оптимістичних та прозорих міст України з належним управлінням. Цієї осені МРІ знову проводитиме дослідження в рамках загальнонаціонального муніципального опитування 2019 року. Хоча ми очікуємо побачити багато змін, враховуючи тектонічні зрушення в національній політиці, що відбулися в цьому році, ми впевнені, що Вінниця і надалі залишатиметься містом, яке задає тон та показує приклад, коли йдеться про покращення методів міського управління в сучасній Україні.
Про автора: Майкл Дракмен - Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні