Шосте всеукраїнське муніципальне дослідження - орієнтир для місцевої влади під час виборів 2020

Міжнародний республіканський інститут (МРІ) в Україні проводить близько десяти опитувань щороку. Найбільш ґрунтовним є всеукраїнське муніципальне дослідження, яке нещодавно МРІ презентував вже вшосте і важливість якого особливо актуальна напередодні місцевих виборів 2020 року.  

Всеукраїнське муніципальне дослідження МРІ – це комплексний інструмент для моніторингу ключових трендів, змін та індикаторів розвитку міст. Методологія дослідження включає опитування 800 людей у кожному обласному центрі, що становить 19200 респондентів по всій Україні. Вибірка будь-якого загальнонаціонального опитування становить близько 2400 респондентів, тож охоплення муніципального дослідження МРІ майже у вісім разів більше. Це дозволяє точніше передати настрої суспільства у розрізі окремих міст. Проведення дослідження щорічно збільшує його цінність та надає можливість відстежувати зміни у містах. На основі цих даних, зокрема індексу задоволеності якістю сфер та послуг, МРІ щороку публікує рейтинг обласних центрів України. Даний рейтинг дозволяє не лише порівнювати міста між собою, але й виокремити кращі практики ефективної місцевої політики та відстежувати успіхи міських голів та їх команд по всій Україні. Детальніше про рейтинг і критерії оцінки муніципальних послуг Віталій Шарлай, спеціаліст з досліджень МРІ, розповів Громадському Радіо (подкаст доступний за посиланням). 

Зведений рейтинг обласних центрів України за результатами шостого муніципального опитування МРІ

«Протягом останніх п’яти років, коли Міжнародний республіканський інститут зосереджував свою роботу в українських містах та регіонах», пояснює директор МРІ в Україні Майкл Дракмен, «ми стали свідками надзвичайних змін. Реформа децентралізації відкрила можливості для побудови нової підзвітної, відповідальної та відкритої системи управління на місцевому рівні. З допомогою муніципального дослідження, МРІ надає своїм партнерам унікальні та надійні дані, які свідчать, що залучення громадськості, якісні державні послуги та сильні демократичні інститути є основними вимогами громадян у всіх куточках країни. МРІ також використовує дані дослідження для виявлення та поширення кращих практик врядування серед представників місцевої влади, що своєю чергою сприяє розбудові довіри до демократичних процесів». 

МРІ оприлюднив результати Шостого муніципального дослідження під час відкритої презентації у Facebook та Zoom 15 квітня 2020 року. В умовах карантину МРІ також організував серію онлайн презентацій для понад трьохсот представників місцевої влади, політичних партій та громадських активістів.  Одразу після презентації міська влада Маріуполя висловила інтерес до вивчення даних та можливостей покращення показників у різних сферах. А заступник міського голови Вінниці зазначив, що «проведення всеукраїнських муніципальних опитувань є одним із прикладів ефективної взаємодії з представниками місцевого самоврядування та забезпечує інституційну та інформаційну підтримку процесів прийняття стратегічних рішень». Окрім того, результати були презентовані представникам органів центральної влади, зокрема Міністерству розвитку громад та територій України, народним депутатам та працівникам Верховної Ради України.   

Презентація муніципального опитування МРІ спільно із програмою USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво” для представників комітетів Верховної Ради, народних депутатів та їх помічників, 6 травня 2020 року

Напередодні місцевих виборів, муніципальне дослідження набуває особливої актуальності, адже дозволяє краще оцінити результати виконаної роботи на місцевому рівні та зрозуміти потреби мешканців конкретного міста. Місцева влада та політики можуть активно використовувати дані опитування під час планування виборчих кампаній, а громадянське суспільство може відстежувати, чи враховані їхні думки у виборчих програмах. Зокрема, після презентації результатів дослідження представники молодіжного крила Європейської Солідарності зазначили про цінність даних муніципального дослідження  МРІ і, що «результати опитування є важливим індикатором, в якому напрямку молоді кандидати зможуть будувати власну кампанію на майбутніх місцевих виборах. Були оцінені безліч факторів, котрі впливають на настрої людей».  

Всеукраїнське муніципальне опитування стає орієнтиром для місцевої влади. За спостереженнями МРІ, керівництво багатьох міст активно використовує результати дослідження під час розробки стратегій місцевого розвитку. Крім того, представники місцевої влади ставлять собі за мету посісти високе місце у рейтингу, що створює своєрідну конкуренцію між містами та стимулює до постійного вдосконалення та надання кращих послуг мешканцям міст. Запрошуємо ознайомитися із прикладами того, як міста – лідери рейтингу – Вінниця, Хмельницький, Чернігів, Івано-Франківськ та Луцьк використовують дані муніципального опитування для стратегічного планування та визначення пріоритетів розвитку відповідно до особливостей кожного міста – Муніципальне опитування МРІ – фактор успішності планування стратегій місцевого розвитку

Усі результати Шостого всеукраїнського муніципального дослідження МРІ можна переглянути за посиланням: Всеукраїнське муніципальне дослідження свідчить про невдоволення станом медичних закладів ще до спалаху COVID-19. МРІ також готовий провести додаткові консультації щодо результатів дослідження для політичних партій, організацій громадянського суспільства, медіа та органів центральної та місцевої влади. З усіх питань консультацій, просимо звертатися до спеціаліста з досліджень МРІ Віталія Шарлая – vsharlai@iri.org. 

Довідка 

Перше муніципальне дослідження МРІ було проведено у 22 містах з 2 по 20 березня 2015 року. Вибірка складалася з 17600 респондентів. Друга та наступні хвилі муніципального опитування проведені вже у 24 містах з вибіркою 19200 респондентів. Шосте муніципальне опитування профінансовано Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Попередні дослідження були проведені за підтримки уряду Канади та Національного фонду на підтримку демократії (NED). 

 

Досягнення та Історії