Щодо програм обмінів часто виникає питання, чи вони дійсно можуть провадити до відчутних, тривалих змін, опираючись лише на особисті зв’язки людей з різних країн, без постійної фінансової та організаційної підтримки сторони, яка започаткувала програму.
Чи спілкуються між собою учасники програм обміну з власної ініціативи після повернення на батьківщину? Чи забезпечує ця взаємодія відкриту комунікацію, яка веде до позитивних результатів? Програми обміну МРІ заохочують таке спілкування, і одним з таких прикладів є історія Олександра Шемчука, громадського діяча та помічника депутата міської ради, який запозичив польський досвід для розвитку свого рідного міста Хмельницький, Україна.
З 2011 року Олександр лобіює ідею створення місцевого індустріального парку в Хмельницькому з метою сприяння економічному зростанню міста. Індустріальні парки можуть стати важливим фактором успішної економіки. Парки стають центрами для реалізації малих і середніх проектів в галузі промислового розвитку, завдяки яким створюються робочі місця. В Україні є близько 30 індустріальних парків, тоді як у Польщі їх принаймні втричі більше. Впродовж багатьох років каменем спотикання для реалізації ідеї індустріального парку в Хмельницькому було виділення для нього земельної ділянки місцевою владою.
Олександр та його колеги провели численні зустрічі з представниками місцевої влади, намагаючись переконати їх у доцільності реалізації проекту, демонструючи успішний міжнародний досвід таких проектів, зокрема в Польщі. Їх зусилля не увінчалися успіхом через брак політичної волі. Однак ситуація змінилася в 2015 році після обрання нового міського голови, пана Симчишина, який підтримав ідею індустріального парку в Хмельницькому. З того часу Олександр зі своєю командою, з одного боку, та команда мера з іншого боку співпрацювали задля реалізації ідеї парку. Під час роботи над проектом, навіть за підтримки місцевого самоврядування, команді було необхідно особисто "доторкнутися" і побачити власними очима міжнародний досвід планування та розвитку індустріальних парків, про який вони так багато читали в Інтернеті.
Під час конкурсу на участь у програмі обміну Академії політичного лідерства в жовтні 2017 року Олександр у своїй заявці висловив інтерес до проблем економічного розвитку і був обраний для участі в навчальній поїздці до Познані, Польща. У ході навчальної поїздки Олександр встановив зв'язки з виконавчим комітетом міської ради міста Познань та першим заступником мера Маріушем Вішнєвським.
Два місяці по тому, в грудні 2017 року, Олександр скористався контактами, отриманими під час навчальної поїздки, щоб підготувати додатковий візит делегації з Хмельницького до Познані для встановлення тіснішої співпраці. Поїздка відбулася без фінансової та організаційної підтримки МРІ, все було організовано Олександром та його колегами.
Спілкування з колегами з Польщі дало позитивні результати. Досвід, накопичений під час поїздки до польського міста Познань, зокрема, відвідання індустріального парку в Познані, став вагомим внеском Олександра та його команди в розробку Програми створення та розвитку індустріального парку "Хмельницький", над яким вже працювала міська адміністрація. Досвід Познані був унікальним та доповнив той досвід, який його колеги з мерії привезли з інших міст Польщі. Програма була прийнята Хмельницькою міською радою та підписана міським головою Олександром Симчишиним і буде реалізовуватися в рамках стратегічного плану розвитку міста Хмельницького до 2025 року.
Олександр повинен пишатися тим, що парк, над ідеєю якого він працював протягом майже семи років, буде побудований, і це позитивно вплине на економічний розвиток міста. Оскільки Україна розробляє свій європейський курс після Революції гідності, природно, що їй варто переймати передовий досвід свого успішного західного сусіда. Обидві країни увійшли в пострадянський період з приблизно однаковим ВВП. Але в той час як в Україні цей показник не змінився, ВВП Польщі збільшився в чотири рази. Програми обміну, подібні до тієї, учасником якої був Олександр, допоможуть Україні наблизитися до реалізації свого світлого економічного майбутнього у складі цілісної, вільної та мирної Європи. МРІ сподівається, що зв'язки, отримані завдяки його програмі обмінів, будуть використані для реалізації інших проектів у відповідних галузях та будуть сприяти вирішенню актуальних для громади проблем.