Українська місцева влада переходить в режим онлайн, щоб розірвати замкнуте коло пандемії

Автор: Майкл Дракмен, Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Креативні рішення в умовах коронавірусного карантину: нещодавня онлайн-сесія Дніпровської міської ради (фото: Pro Dnipro)

У той час як Україна долає наслідки світової пандемії коронавірусу, місцева влада демонструє нестандартні підходи з метою забезпечення безперервної діяльності в умовах карантину і переходить на роботу в онлайн-режимі. Завдяки законодавчим змінам на національному рівні, найближчим часом цим досвідом скористаються дедалі більше місцевих та регіональних органів влади.  

Коли міські ради в Україні почали вперше в умовах протиепідемічних карантинних заходів запроваджувати практику онлайн-врядування, виявилося, що вони порушують чинне національне законодавство. До початку спалаху коронавірусу українське законодавство передбачало, що будь-які рішення, прийняті в ході сесій поза стінами будівлі міської ради, потенційно можуть бути скасовані рішенням суду. Народні депутати в Києві швидко прийшли до розв’язання цієї проблеми та врегулювали перехід інститутів місцевого самоврядування в режим онлайн, водночас  зберігши попередній рівень повноважень.  

Необхідний закон був прийнятий 30 березня під час позачергової сесії Верховної Ради України. Відповідно до закону № 3275, місцеві ради України тепер зможуть функціонувати в режимі онлайн у період дії надзвичайної ситуації та карантину у зв’язку з поширенням коронавірусу. Закон отримав сильну міжпартійну підтримку, і за нього проголосували близько трьох чвертей парламентарів. Це ще один крок до ефективного демократичного врядування на місцевому рівні.  

Перед проведенням сесії місцевої ради в режимі онлайн необхідно здійснити цілий ряд дій. Рішення про проведення пленарного онлайн-засідання місцевої ради має бути оприлюднене заздалегідь на офіційному сайті ради. Це повідомлення повинно включати порядок денний запланованого засідання. Інформація про сесію міської ради має бути доведена до відома як місцевих депутатів, так і громадськості не пізніше ніж за 24 години до початку сесії. У цьому повідомленні мають бути вказані процедури доступу до цього онлайн-засідання. Крім того, запис засідання повинен бути частиною постійного протоколу сесії й включати всі прийняті рішення.  

У найближчі тижні одним із ключових завдань для багатьох українських муніципальних органів влади стане ухвалення необхідних рішень на місцях та запровадження процедур для полегшення переходу до онлайн-формату роботи. Потрібно також забезпечити навчання персоналу для оволодіння технічними навичками, необхідними для проведення вебінарів, а також розв’язати питання доступності та вартості послуг користування Інтернетом. Великі міста мають кращі можливості для швидшого розв’язання цих питань, ніж більшість містечок та сіл України, але це однаково актуально для всіх органів місцевої влади, оскільки країна входить у тривалий період загальнонаціонального карантину.  

Багато успішних ініціатив та кращих ідей у сфері управління в Україні традиційно зароджуються на місцевому рівні. Зазвичай це відбувається у зв’язку з тим, що зусилля  держави є недостатніми для забезпечення і обміну інноваційними процесами між населеними пунктами. Те ж саме зараз стосується окремих ініціатив щодо впровадження онлайн-управління під час кризи у зв’язку з пандемією. Забігаючи наперед, можна сказати, що це дасть можливість місцевим радам поліпшити комунікацію та скористатися прикладом своїх колег, які вже зараз ухвалюють місцеві нормативні акти та набувають досвіду роботи в режимі онлайн.  

Хорошим прикладом цього є місто Дніпро. Розташоване в центрі країни місто швидко відреагувало на проблему в управлінні, викликану введенням карантину, та прийняла ряд рішень, які дозволили муніципальній владі працювати якомога ефективніше в режимі онлайн у рамках чинного законодавства, ще до ухвалення Верховною Радою відповідних змін. А завдяки цим новим рішенням парламенту, Дніпро має всі можливості, щоб почати активно діяти, а також щоб стати зразком для інших українських міст, які прагнуть якнайшвидше запозичити досвід Дніпра щодо переходу в режим онлайн.  

Зміцнення зв'язків між різними містами може стати позитивним фактором, що допоможе органам місцевої влади в Україні подолати наслідки, спричинені поширенням коронавірусу. Відновлення економіки міст чи інших населених пунктів після пандемії матиме однаково важливе значення. Завдяки набутому досвіду та спільним зв’язкам між різними містами України, це відновлення може відбуватися більш ефективно та швидшими темпами.  

Підсилюючи органи місцевого самоврядування за допомогою Інтернет-інновацій в умовах світової кризи, Україна діє цілком протилежно в порівнянні з позицією інших країн регіону, які схильні до посилення авторитаризму та дедалі більшої централізації владних повноважень. Надання місцевій владі можливості працювати в онлайн-режимі сприятиме підвищенню ефективності та прозорості. Хоча ці зміни не можуть у медійному плані зрівнятися з масштабним впливом багатомільярдних пакетів допомоги від МВФ чи реформаторського законодавства щодо відкриття земельного ринку, але вони є ще одним реальним кроком на шляху демократичного розвитку України.  

Джерело: Ukrainian local authorities move online to beat coronavirus lockdown 

Досягнення та Історії