Відбудова України: місцеве самоврядування планує проєкти у Бахмуті та Чорнобаївці

27 квітня 2023

Повномасштабне вторгнення Росії в Україні завдало величезних руйнувань громадам по всій Україні. Понад 150 тис. житлових будівель пошкоджено чи зруйновано на суму 54 мільярди доларів США за підрахунками Київської школи економіки. Процес відбудови передбачає реалізацію великої кількості проєктів у громадах, які потребують навичок  планування та ефективного управління. Тому Міжнародний республіканський інститут (IRI) запустив навчання із проєктного менеджменту для представників місцевого самоврядування за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID).

Протягом трьох місяців 30 службовців місцевих рад з різних куточків України – від Херсону до Львова - проходили навчання у “Школі проєктного менеджменту для місцевого самоврядування”. Учасники вивчали, як визначити пріоритети для відбудови громади, оцінювати інтереси донорів, розробляти бюджет у кризових умовах та формувати команду для реалізації проєкту.  

. Учасники “Школи проєктного менеджменту для місцевого самоврядування” на заключній конференції у Києві

Завершенням навчання стала конференція у Києві, під час якої учасники представили розроблені проєкти та отримали рекомендації щодо залучення фінансування з боку держави та міжнародних донорів. Серед розроблених проєктів – розмінування Бахмуту та вирішення проблеми із сміттям у Чорнобаївці. 

Розмінування Бахмуту 

Коли ще точаться запеклі бої за Бахмут, представники Бахмутської міської ради уже думають про майбутнє розмінуванню міста. Ірина Гоцуленко, начальниця відділу територіального розвитку Управління економічного розвитку Бахмутської міської ради, працює з місцевими та міжнародними організаціями щодо безпечних та ефективних підходів до проєктів із розмінування території.  

Ірина Гоцуленко, авторка проєкту із розмінування Бахмуту, на конференції у Києві

“Варшава – це місто, яке дуже швидко відбудувалося. Одна із причин це те, що населення не чекало дій з боку влади. Там була активна місцева громада, і така сама громада у нас, у Бахмуті. Наші жителі готові повертатися у місто, як тільки відійдуть російські війська, та допомагати відбудовувати його і реалізувати соціальні проєкти”, - розповідає авторка проєкту. 

Ірина зараз працює із Одеської області, звідки вона родом. Службовиця уже дуже давно живе в Бахмуті і вважає його ріднішим за місто, в якому народилася. 

Для реалізації проєкту із розмінування Бахмута необхідна дуже велика сума коштів. За приблизними оцінками, 1 квадратний кілометр постраждалої від бойових дій території коштує приблизно 3 млн доларів на розмінування. Завдяки навчанню у “Школі проєктного менеджменту для місцевого самоврядування” учасниця зазначає, що тепер володіє необхідними знаннями та контактами для того, щоб подати успішну проєктну заявку на міжнародне фінансування та реалізувати майбутні кампанії із відбудови громади. 

Вирішення проблеми зі сміттям у Чорнобаївці  

Після перебування російських військ у Чорнобаївці населений пункт переповнений залишками сміття.  Громада села не може справитися із цим сміттям, а рішенням може стати будівництво станції cортування сміття. Такий проєкт розробила службовиця Чорнобаївської селищної ради Зорє Ганієва. Він передбачає створення станції сортування та компостування твердих побутових відходів. 

Зорє Ганієва, авторка проєкту сортувальної станції у Чорнобаївці

“Зараз нам дуже потрібне сортування для того, щоб переробити все це сміття. Те, що ми зможемо перекомпостувати, ми використаємо на потреби громади. Наприклад, уламки будівельного матеріалу переробимо на щебінь і використаємо його для доріжок. А решту продамо і отримаємо кошти для інвестицій в громаду”, - пояснює авторка проєкту. 

Згідно із планом проєкту, передбачається, що будівництво сортувальної станції окупиться через 10-12 років. Долучити до нього також планують сусідні громади  Херсонської області.  

Підтримка проєктів відбудови 

Цей проєкт та інші проєкти учасників “Школи проєктного менеджменту для місцевого самоврядування” отримають подальший експертний супровід від Міжнародного республіканського інституту. Зокрема, IRI надаватиме допомогу проєкту по будівництву Центру надання адміністративних послуг у Великоберезовицькій громаді на Тернопільщині, який передбачає надання якісних адміністративних послуг жителям громади. А також проєкту із впровадження гендерночутливого підходу до загальної середньої освіти у Кропивницьку, який передбачає навчання освітян щодо дотримання рівних прав учнів та учениць.  

“Наше завдання розбудувати мережу менеджерів по відбудові на місцевому рівні по всій країні. Це пілотний проєкт, але міжнародні організації, такі як Міжнародний республіканський інститут та інші проєкти USAID, думають, як продовжити працювати в цьому напрямку”, - зазначив Джон Буш, начальник внутрішньополітичного відділу Посольства США в Україні, під час заключної конференції “Школи проєктного менеджменту для місцевого самоврядування” у Києві.  

Джон Буш, начальник внутрішньополітичного відділу Посольства США в Українін а конференції у Києві

Для фінансування проєктів існують численні можливості на рівні держави та міжнародних організацій із відбудови громад. Про них розповіли на заключній конференції Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, та Юлія Єсмуханова, директорка напрямку “Національний спротив” фонду “Партнерство за сильну Україну”, Кімонікс Інтернешнл.  

Обговорення можливостей щодо відбудови громад на заключній конференції

Тарас Случик, керівник компоненту “Міста Доброчесності” Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, зазначив про важливість репутаційної складової для залучення проєктною командую фінансування. Ця репутація формується на основі того, як команда комунікує з донорами, визначає й артикулює цілі та пропонує конкретні механізми для реалізації проєкту.  

“Місцеві громади зараз дуже швидко вчаться, знаходять креативні рішення, демонструють максимальну включеність та готовність уже зараз починати працювати над відбудовою країни, - заначає Майкл Дракмен, директор IRI в Україні.  – І ми будемо продовжувати підтримувати їх у цьому“.

Досягнення та Історії