Волонтер під час війни: не просто людина, а хто?

29 лютого 2024

Кожен третій українець сьогодні займається волонтерством, як показують результати опитування IRI. Як виглядає сьогодні ця людина – ви чи ваш друг? Який шлях проходить волонтер під час війни, з якими викликами стикається та як їх вирішує? Щоб це з’ясувати, ми поспілкувались із волонтерами із різних куточків України, які відвідали Школу волонтера Міжнародного республіканського інституту (IRI), та її професійними тренерами.

Посланець Бога, психолог і фандрейзер

Усе своє життя сестра Христофора присвятила підтримці нужденним як членкиня Згромадження Сестер Милосердя св. Вінкентія. Як педагог жінка зіткнулась із викликом – що говорити дітям, батьки яких потрапили до полону.

Сестра Христофора

«Посеред уроку дитина може піднятись і запитати, де мій тато. Я кажу, що ми помолимось за тата, я хочу дати їм віру. Але наступного дня дитина може запитати, ну і де тато? Тому тут потрібно бути ще психологом для дитини, і саме тому я тут на навчанні», – розповідає сестра Христофора. 

Тренерка IRI Наталя Сабліна навчає учасників Школи волонтера, як правильно комунікувати з військовими та їх родинами. Зокрема, серед фраз-табу - “на все воля Божа”, “я розумію тебе”, натомість потрібно говорити – “я поруч”, “ти не один/одна”. Також щоб допомагати іншим, дуже важливою є підтримка власного внутрішнього ресурсу.  

Крім людського ресурсу, потрібен і матеріальний, ділиться у розмові сестра Христофора. З цим викликом стикаються й інші волонтери, які надають психологічну підтримку військовослужбовцям та їх сім’ям.  

Олена Семенішина

«Мій чоловік отримав поранення на фронті і зараз перебуває на лікуванні. Я присвятила себе наданню психологічної підтримки таким героям, як він, які зараз знаходяться у госпіталях та реабілітаційних центрах. Але я розумію, що мені потрібна допомога меценатів. І тут на навчанні я хочу зрозуміти, як я можу залучити кошти донорів», – розповідає Олена Семенішина, волонтерка із Одеси. 

Людмила Подзиваловська

А Людмила Подзиваловська, яка очолює Чернігівський осередок Міжнародної асоціації психологів та тренерів-експертів і регулярно проводить виїзні зустрічі із військовими та їхніми сім’ями, зазначає:

«Ми розповідаємо рідним військових, як потрібно спілкуватись з військовими, які повертаються з фронту. Ми хочемо донести жителям громади про нашу програму психологічної підтримки і залучити фінансування на її реалізацію».

Для залучення фінансування вкрай важливий проєктний менеджемент, якому учасників навчає тренер IRI Максим Колєсников. Потрібно чітко описувати проєкти, щоб донор розумів всі стадії та план реалізації.

Конструктор мостів між владою і людьми 

Як керівник представництва благодійної організації у Дніпропетровській області Михайло Подлісовський зіткнувся із викликом - як знайти синергію з місцевою владою у допомозі постраждалим. Які програми може втілювати влада, а де буде корисна волонтерська підтримка? Як вирішувати проблему із наданням пільг родинам полеглих? 

Михайло Подлісовський

«У Школі волонтера я зрозумів, що потрібно шукати шляхи співпраці з місцевою владою. Ми почали писати листи до місцевих рад щодо урегулювання надання пільг дітям полеглих Героїв України. Ми уклали меморандум про співпрацю з місцевою владою Маріуполя і зараз проводимо ІТ-школу та спортивні програми для молодих маріупольців», – ділиться Михайло Подлісовський.

Благодійна організація «Мрія» надає допомогу родинам полеглих, полонених та безвісти зниклих Героїв України. За рік своєї діяльності організація відкрила 16 представництв в Україні і надає широкий спектр допомоги – від гуманітарної до правової.

Під час навчання у Школі волонтера тренер IRI Олег Черненко розповідає учасникам, як побудувати діалог з владою. Зокрема, дуже важливим є неформальне спілкування – запрошення представників влади на свої заходи, зустрічі на каву тощо.

Юрист в бронежилеті

З перших днів повномасштабної війни Іван Волошин організував штаб підтримки військових та внутрішньо переміщених осіб у своєму рідному Бурштині на Івано-Франківщині, а сьогодні волонтер активно їздить у східні області України та доставляє допомогу військовим в рамках благодійного фонду «БФ Ігоря Харіва «Разом до перемоги!». У своїй волонтерській діяльності хлопець зіткнувся із викликом - як ввозити гуманітарну допомогу без порушення законів.  

Іван Волошин

«Під час навчання у Школі волонтера я ознайомився із юридичною базою для здійснення волонтерства та дізнався, як правильно оформлювати документацію на митниці під час ввезення допомоги в Україну, що значно полегшало нашу волонтерську роботу», – зазначає Іван Волошин.

Юридичні знання виявились дуже важливими і для волонтерки Марії Чілей. Після проходження навчання від IRI Марія заснувала громадську організацію «Український національний центр», яка допомагає постраждалим внаслідок війни та займається поширенням української культури і культури національних меншин в Одеському регіоні. 

Марія Чілей

«Одним із лайфхаків від Школи волонтера для мене стали волонтерські посвідчення. Одразу після тренінгу вночі я розробила макети волонтерських посвідчень і незабаром почала їх видавати команді. Це дуже допомогло нашим волонтерам на блок-постах під час гуманітарних місій», – пояснює Марія Чілей.

А тренерка IRI Наталія Повтарь також рекомендує звернути увагу на укладання договорів з волонтерами, щоб страхувати життя та здоров’я волонтерів, які сьогодні працюють у дуже небезпечних умовах. 

***

Школа волонтера IRI реалізується в рамках гранту U-RAP Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), метою якого є підтримка належного врядування в Україні та залучення громадян до цих процесів. Щоб підтримати активних громадян та волонтерів під час війни,  IRI проводить таргетовані персональні тренінги у громадах, які охоплюють питання діяльності громадських організацій, комунікації, правового забезпечення волонтерства, управління ресурсами, співпраці з представниками місцевої влади та налагодження співпраці між громадськими організаціями. Протягом року із запуску Школи волонтера навчання пройшло у різних куточках України - Дніпрі, Полтаві, Одесі, Києві, Кривому Розі, Житомирі, Одесі, Івано-Франківську – за участі понад 240 учасників.  

Досягнення та Історії