Як молодь будує майбутнє України під час війни

Навчання для молоді з прифронтових територій, м. Одеса, 12 квітня 2024

Молодь вірить у перемогу у війні (82%) та бачить своє майбутнє в Україні (83%), як показало цьогорічне опитування молоді Міжнародного республіканського інституту (IRI), проведеного у межах програми USAID «Мріємо та діємо». А 94% молоді вважає, що їхнє майбутнє в основному залежить від них самих. І молодь демонструє це на практиці - реалізовує різноманітні проєкти, які допомагають українцям ставати стійкішими та наближати своє світле майбутнє.

Зокрема, молодь ініціювала законопроєкт, який передбачає компенсацію переміщеним особам за зруйноване житло чи, наприклад, перезапустила молодіжну раду в Бучі, яка залучає молодь до процесів прийняття рішень у громаді. Ці та інші проєкти втілює молодь, яка пройшла навчання від IRI.

Понад 3000 молодих людей відвідали тренінги Міжнародного республіканського інституту з початку повномасштабного вторгнення. Це кількаденні навчання з провідними експертами у різних сферах – молодіжне лідерство, медіаграмонтність, адвокація, проєктний менеджмент, підприємництво, під час яких молодь здобуває знання та практичні навички, які допомагають реалізувати важливі проєкти.

Законопроєкт, який допомагає переміщеним особам

Публічне обговорення законопроєкту, м. Київ, 11 липня 2024

У Верховній Раді України прийнято у першому читанні законопроєкт, який створює механізми компенсації житла для внутрішньопереміщених осіб. Його ініціювала група молоді, яка представляє Асоціацію Молодих ВПО. 

«Сьогодні в Україні за офіційними даними 4,9 млн осіб, і якщо ми хочемо, щоб ці люди залишались в Україні, для них потрібно робити системні зміни», - пояснює, як виникла ідея створення законопроєкту, Аркадій Петросян, голова організації Асоціацію Молодих ВПО. 

З ідеєю такого законопроєкту Аркадій прийшов на навчання до IRI, під час якого розробив адвокаційну кампанію та зрештою зареєстрував законопроєкт у Верховній Раді через групу депутатів із різних фракцій. Також молодь організувала круглий стіл щодо обговорення законопроєкту представниками різних фракцій для його доопрацювання та консолідації зусиль навколо нього.  

«Я вважаю, що нам як державі вкрай важливо займатись питаннями реінтеграції тимчасово окупованих територій, якщо ми хочемо бачити Україну в кордонах 1991 року, - пояснює Аркадій, чому вирішив зайнятись цим питанням та як бачить свою роль в майбутньому. – Ми маємо створювати умови для переміщених осіб та для людей, які живуть на тимчасово окупованих територіях, щоб вони відчували себе потрібними нашій державі. І я планую продовжувати працювати над цим питанням». 

Безпечні місця для молоді 

Школярі презентують проєкт у Чернігівській міській раді

У Чернігові появились спеціальні простори, куди діти можуть звернутись у разі небезпеки та отримати екстрену допомогу. Цей проєкт ініціювали школярі Черінгова. 

«Ми хочемо, щоб кожна дитина у нашому місті відчувала себе у безпеці, особливо під час війни, наскільки це можливо. Тому ми створили такі «безпечні місця», куди дитина може негайно звернутись, якщо наприклад, знаходиться у стресовій ситуації чи відчуває небезпеку своєму життю», - пояснює Катерина Борисенко, лідерка команди проєкту.  

Ідея такого проєкту виникла у школярів під час навчання на програмі IRI, а сьогодні вони втілюють її разом з Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради. Безпечні місця облаштовують поблизу навчальних закладів - у магазинах і закладах харчування - та маркують відповідними наліпками, а для того, щоб молодь могла їх швидко знайти, розробляють інтерактивну мапу.

«Я дуже щаслива, що уже зараз можу робити щось корисне для свого міста, - ділиться своїми планами Катерина Борисенко. – І я планую продовжувати займатись громадською діяльністю та брати активну участь у житті моєї країни». 

Театр по радіо 

Запис вистави «Юда» на Українському радіо Одеса, м. Одеса

Вистави Херсонського обласного академічного музично-драматичний театру імені Миколи Куліша тепер можна почути на хвилях радіо Одещини. Цей проєкт втілили молоді херсонці.

«Ми хочемо дати можливість херсонцям повернутися думками до рідного театру та об’єднати. Ми сподіваємось, що це також допоможе зрозуміти тим, хто покинув місто,  що місто подовжує жити, і ми чекаємо на їхнє повернення після війни», - пояснює координатор проєкту Олег Микитас.  

Ідея такого проєкту виникла у юних херсонців під час навчання на програмі IRI, а уже після завершення вони почали її активно реалізовувати. За допомогою активної підтримки Українського радіо Одеса вдалось зробити першу аудіоверсію вистави «Юда» та запустити її трансляцію по радіо та на стримінговій платформі Soundclod. Наразі молодь шукає шляхи, як записати наступні вистави.

«Я хочу продовжувати робити інновації у сфері освіти та культури. – ділиться своїми планами Олег Микитас. – Завдяки IRI я зрозумів, що моя думка важлива і я можу впливати на процеси, які відбуваються в моєму місті. Якщо кожен це усвідомить, то разом ми зможемо зробити таку країну, яку ми хочемо».

Ласощі для домашніх улюбленців 

Ласощі для домашніх улюбленців Barpi

Абсолютно натуральні ласощі для домашніх улюбленців, які можуть їсти навіть люди, почали виробляти українці. Це ласощі Barpi, які створюють за унікальною запатентованою технологією. Їх створює Олександр Аксьонов разом з командою.

«Ми хочемо, щоб українці купляли для своїх домашніх улюбленців якісні українські смаколики, - наголошує Олександр Аксьонов, директор компанії "ПЕТ КОРП". - Ми маємо стимулювати українських виробників, малий та середній бізнес, щоб бути конкурентоспроможним з європейцями, коли станемо частиною ЄС».

Олександр активно розвиває свій бізнес після навчання в IRI, де він отримав важливі знання щодо управління компанією та побудови команди. В результаті цього Олександр зміг повністю запустити свою компанію, розширивши штат працівників, а так працює над укладанням важливих контрактів, які мають забезпечити вихід ласощів на український ринок та за його межі.  

Перезапуск молодіжної ради

Новобраний склад Бучанської молодіжної ради

У Бучі перезапустили молодіжну раду - і тепер молодь активно долучається до процесів відбудови громади. Ініціатором став Любомир Джанов, якого обрали головою Бучанської молодіжної ради.

«Молодіжна рада забезпечує платформу для підтримки молоді та її участь у процесі прийняття рішень, - пояснює Любомир Джанов. – А найголовніше, що завдяки цьому молодь долучається до відновлення громади і творить майбутнє, яке вона прагне для своєї країни».

Ідея перезапустити роботу молодіжної ради виникла під час навчання на програмі IRI, де Любомир побачив, що молодь готова діяти, а навички управління та комунікацій, які він здобув під час навчання, допомогли це реалізувати. В результаті було обрано новий склад молодіжної ради і планується стратегічна сесія для планування роботи.  

«Я хочу передати свій досвід новим лідерам та допомагати молоді розвиватись, щоб ми разом відбудовували Україну, – ділиться своїми планами Любомир Джанов. – І в умовах обмежених видатків на молодіжну політику, такі заходи IRI дуже важливі, оскільки вони дають можливість посилювати наші компетенції та ставати більш корисними».

***

IRI продовжує проводити навчання для молоді по всій Україні – для школярів, для молоді, яка вже має досвід громадсько-політичної діяльності, для молодих підприємців. Навчання проводиться за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Слідкуйте за анонсами навчання у нас на сайті. 

Досягнення та Історії