Як політичні дебати допомагають молоді розвивати себе та свої громади?

11 липня 2024
Фінальний турнір політичних дебатів у громадах, м. Івано-Франківськ, 1-2 червня

Молодь з різних куточків України взяла участь у програмі із політичних дебатів та активізувала зміни у своїх громадах. Зокрема, у декількох громадах появились дебатні клуби для молоді, а деякі учасники зайнялись вирішенням питань, які були підняті на дебатах.

«Програма із політичних дебатів у громадах націлена на розвиток молоді як осередку громадянського суспільства, який буде впливати на розвиток міст. Під час участі у програмі молодь аналізувала свої міста, визначала проблемні питання та дебатувала щодо бажаних змін», - пояснює Лідія Фесенко, старша спеціалістка програм Міжнародного республіканського інституту.

Програма із політичних дебатів, яка реалізовується в рамках програми USAID «Мріємо та діємо», охопила дев’ять громад – Подільську, Рівненську, Височанську, Коломийську, Переяславську, Білоцерківську, Долинську, Слобожанську та Здолбунівську – і 140 молодих людей.

Учасники програми відзначають, що навчання допомогло їм перебороти свої внутрішні страхи, навчитись краще доносити свою думку, аргументувати позицію та будувати конструктивну дискусію, що зрештою дуже важливо для змін у громаді та в країні загалом. 

Аліна Романюк, учасниця із Коломийської громади

«Завдяки участі у програмі я навчилась аргументувати свою думку та сприймати думки оточуючих, навіть якщо вони не співпадають з моїми. Ці навички дуже важливі для моєї роботи у напрямку розвитку молодіжної політики в Коломиї», - пояснює учасниця програми Аліна Романюк.

Крім цього, Аліна зазначає про цінність толерантності, яка прийшла до неї під час політичних дебатів, коли ти маєш вислуховувати свого опонента та залишатись спокійним і поважати його думку, навіть якщо не погоджуєшся з нею. Цієї толерантності дуже потребує наше суспільство сьогодні, щоб уникати гострих суперечок та конфліктів.  

Учасниця із Рівного Ольга Бачевич розповідає, що дебати допомогли їй перебороти свою невпевненість, зокрема дівчина навчилась виходити із зони комфорту, тримати зоровий контакт та швидко аналізувати. Здобути більше впевненості у собі програма допомогла і учаснику із Височанська Семену Васюті, який тепер активно приймає участь у засіданнях органів місцевого самоврядування та намагається відстоювати свою позицію у різних важливих для молоді питаннях.  

Денис Скрипець, учасник із Переяславської громади

Таким чином, програма із політичних дебатів у громадах надала молоді навички для творення змін у своїй громаді чи громаді, яка стала їх новим домом. Наприклад, Денис Скрипець прибув до Переяславської громади, коли його рідна Горностаївська громада на Херсонщині потрапила під окупацію, і відтоді хлопець активно займається молодіжною політикою тут.  

«Коли я потрапив під окупацію, у мене були два варіанти виїзду – на підконтрольну Україні територію чи закордон. Я вирішив переїхати до Переяславської громади, яка стала моїм новим домом. Зараз я щасливий бути частиною цієї громади та робити  зміни тут, а також маю надію, що зможу повернутись до моєї рідної громади та відродити її», - розповідає Денис Скрипець.

Творити зміни у своїй громаді після участі у політичних дебатах почали учасники із Височанська. Зокрема, молодь зустрілась із головою своєї громади та ініціювала серію толок для очищення лісових територій. Саме екологічна ситуація у громаді була питанням, навколо якого дебатували учасники.  

Фінальний турнір політичних дебатів у громадах, м. Івано-Франківськ, 1-2 червня

Програма із політичних дебатів також надихнула багатьох учасників створити чи активізувати роботу дебатних клубів у своїх громадах. Зокрема, Богдан Борщ та Аліна Ожинська зайнялись створенням дебатного клубу у Подільську, який буде функціонувати на базі молодіжного центру. У рамках клубу вже відбувся один дебатний турнір, а зараз організатори займаються популяризацією клубу, щоб залучити більше молоді. 

«Для нашої громади дебатний клуб – це можливість для молодої людини показати себе як спікера, як мислителя і в певній мірі філософа. Можливо, хтось з наших учасників  колись здобуде високу посаду та стане великим реформатором», - зазначає Богдан Борщ.

Поширити дебати у своїх громадах також планують учасники із Коломиї, Рівного та Переяслава. У Коломиї уже функціонує дебатний клуб, але зараз він неактивний, тому учасники програми працюють над відновленням його роботи. У Рівному молодь  має намір провести дебати в рамках Парламенту дітей м. Рівне, який об’єднає учасників учнівського самоврядування міста. А у Переяславі планують провести тренінги з дебатів в закладах освіти та організувати міжшкільний дебатний турнір.  

 

Досягнення та Історії