Важливий крок для становлення громадянської освіти в Україні зроблено. В рамках молодіжної програми «Мріємо та діємо» Міжнародний республіканський інститут (МРІ) в Україні розробив концепцію програми з громадянської освіти. Вона має допомогти молоді реалізувати свій потенціал та бути частиною змін у країні.
«Програма з громадянської освіти робить акцент на практиці. Вона пропонуватиме конкретні алгоритми дій та проєкти, виконуючи які, молоді люди зможуть отримати навички участі у прийнятті рішень як у своїх навчальних закладах, так і в громадах, – розповідає Юлія Ткачук, заступниця директорки програми «Мріємо та діємо». – Наприклад, впровадження дієвого, прозоро обраного і підзвітного шкільного самоврядування покаже, як важливо голосувати, робити поінформований вибір та контролювати дії своїх обранців вже з середньої школи. Створення представницьких молодіжних рад із чіткими показниками ефективності роботи допоможе зрозуміти функції консультативно-дорадчих органів. Знайомство з методами адвокації та механізмами участі покаже, як розв'язувати проблеми конкретної групи людей – мешканців будинку, вулиці, села чи міста».
До розробки концепції долучилося близько 30 інституцій та програм: громадських організацій, донорів і міністерств, які працюють у сфері громадянської освіти. Впродовж лютого-березня вони працювали в рамках робочої групи, яка стала майданчиком для обговорень підходів, тематик та вироблення спільного бачення.
Майбутня програма з громадянської освіти зосереджуватиметься на чотирьох сферах: самоврядування в школі, громадянське суспільство і молодіжні організації, громадянська ідентичність через молодіжні обміни та політичні дебати про майбутнє молоді. Особливе значення відводиться самоврядуванню в школах, адже до сьогодні це не було пріоритетом в Україні.
"Учнівське самоврядування – це можливість для школярів організовувати своє дозвілля, долучатися до формування освітнього процесу та здобувати управлінські навички зі шкільних років, тому дана програмна сфера є важливою, " – пояснює Андрій Калінін, президент Української асоціації студентів та учасник робочої групи з громадянської освіти.
"Останні події лише показали, що самоврядування в школі дуже цінне. Переважно дистанційне навчання та обмеженість у заходах серйозно вплинули на інтерес учнів до школи як інституції. Без позакласних занять та впливу на процеси через учнівське самоврядування школа не дуже відрізняється від онлайн-курсів. Оскільки карантин скоро не закінчиться, то потрібно використати цей виклик як можливість і переглянути роль шкільного самоврядування," – ділиться Ярина Волошина, тренерка з громадянської освіти і учасниця робочої групи.
Програма з громадянської освіти знаходиться наразі в процесі затвердження. Незабаром буде оголошено відкриття конкурсу на пошук організації, яка допомагатиме реалізовувати програму.
«Мріємо та діємо» – 5-ти річна програма спрямована на розвиток та підтримку молоді в Україні, створення сприятливого середовища, в якому молодь матиме можливість реалізувати свої мрії, ідеї та бачення розвитку країни. Програма «Мріємо та діємо» впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.