Молодь хоче бути в Україні та брати участь у відбудові – результати опитування молоді

Регiональне
Опитування
Вся країна
28 вересня 2023

Більше половини молоді в Україні не хотіли б переїжджати в інше місце та хочуть брати участь у процесах відбудови. Про це свідчать результати національного опитування молоді, проведеного Центром аналізу та соціологічних досліджень (CISR) Міжнародного республіканського інституту (МРІ) у межах програми USAID «Мріємо та діємо». Опитування проводилося серед молоді віком 10-35 років, яка проживає в Україні та переїхала до Польщі після 24 лютого 2022 року. Опитування стосується бачення майбутнього України, міграційних настроїв, працевлаштування, громадської діяльності, ставлення до меншин, сприйняття корупції, споживання новин. 

Майбутнє

89% молоді віком 16-35 років, яка проживає в Україні, бачить майбутнє України обнадійливим, в той час як серед молоді, яка переїхала до Польщі, цей показник становить 81%. Молодь, яка проживає в Україні та Польщі практично однаково переконані в перемозі України у війні – 98% та 97% відповідно, а також хочуть брати участь у процесах відбудови.

Міграція

65% молоді віком 16-35 років, яка проживає в Україні, не хотіли б переїжджати в інше місце. Основні причини, чому молодь не хоче змінювати місце проживання, – це задоволення своїм теперішнім місцем проживання (44%), родина та друзі (40%), достатнє фінансове забезпечення для життя (20%), патріотизм (15%).

Серед української молоді, яка зараз проживає в Польщі, 61% молоді віком 16-35 років не були в Україні після переїзду до Польщі. 47% мають намір повернутися в Україну після завершення війни, 19% планують повернутися незабаром, а 11% – через деякий час. 15% молоді не планують повертатися взагалі.

Громадська активність

Велика кількість молоді жертвує гроші на військові та соціальні потреби – 92% та 76% молоді віком 16-35, яка проживає в Україні, відповідно. Серед української молоді у Польщі 65% зазначили, що були волонтерами, а 45% робили грошові пожертви не рідше як раз на місяць. 

Також молодь рішуче налаштована брати участь у процесах відбудови України. Таке бажання висловили 79% респондентів в Україні та 83% – у Польщі. 

Професія

Молодь віком 13-15 років, яка проживає в Україні, назвала найбільш бажані для себе професії – ІТ сектор (17%), лікар (10%), юрист (9%), дизайнер (8%), кухар (6%), військовий (5%), психолог (5%). 

Серед молоді, яка переїхала до Польщі та знайшла нову роботу, 58% працює на польську компанію, 22% – на українську компанію, розташовану в Польщі, 12% – на іншу іноземну компанію, 2% – на українську компанію віддалено. 

Ставлення до меншин

Серед української молоді віком 16-35 років в Україні зросла толерантність до меншин – представників ЛГБТК+ (із 42% у 2021 році до 59% у 2023 році) та ромів (із 29% у 2021 році до 40% у 2023 році). Більшість молоді – понад 94% – зазначають, що їм комфортно спілкуватися з людьми з інвалідністю, людьми іншого кольору шкіри, військовослужбовцями та внутрішньо переміщеними особами. Толерантність до українців, які розмовляють російською мовою, становить 69%, а до одностатевих пар – 67%. 

Інфографіка "Українська молодь сьогодні - 2023 (Україна)" 
Повні результати опитування (Україна)

Інфографіка "Українська молодь сьогодні - 2023 (Польща)”
Повні результати опитування (Польща)

Опитування молоді 2021

Методологія

Опитування в Польщі було проведено Соціологічною групою «Рейтинг», а в Україні – компанією Info Sapiens на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI) та Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX). Дані опитувань були проаналізовані Центром аналізу та соціологічних досліджень (CISR) Міжнародного республіканського інституту. При проведенні опитування Група «Рейтинг» та Info Sapiens дотримувалися національних та міжнародних стандартів етики досліджень.

Цей матеріал став можливим завдяки щирій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є відповідальністю IRI  і необов’язково відображає погляди IREX, USAID чи Уряду Сполучених Штатів. 

Програма  “Мріємо та діємо” впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network. 
 

Завантажити

Популярні ресурси