Довіра українців до Верховної Ради впала, громадяни хочуть, щоб парламент сприяв закінченню війни

Нацiональне
Опитування
Вся країна
АР Крим
місто Київ
місто Севастополь
Вінницька обл.
Волинська обл.
Дніпропетровська обл.
Донецька обл.
Житомирська обл.
Закарпатська обл.
Запорізька обл.
Івано-Франківська обл.
Кіровоградська обл.
Київська обл.
Луганська обл.
Львівська обл.
Миколаївська обл.
Одеська обл.
Полтавська обл.
Рівеньська обл.
Сумська обл.
Тернопільська обл.
Харківська обл.
Херсонська обл.
Хмельницька обл.
Черкаська обл.
Чернівецька обл.
Чернігівська обл.
30 травня 2024

Київ, 30 травня - Друга хвиля опитування «Громадяни і парламент: довіра, взаємодія та відкритість в умовах воєнного стану», проведеного Міжнародним республіканським інститутом (IRI) спільно Інтерньюз-Україна в рамках Програми USAID “РАДА: наступне покоління», показала зниження довіри українців до Верховної Ради України та пріоритизацію забезпечення потреб військових, оборону держави та сприяння закінченню війни серед завдань парламенту.

29% українців зазначили, що «цілковито» чи «швидше» довіряють парламенту у той час, як у 2022 році цей показник становив 56%. Водночас обізнаність громадян щодо діяльності ВРУ також знизилась – із 69% у 2022 році до 59% у 2024 році.

Пріоритетами у діяльності Верховної Ради України під час воєнного стану громадяни назвали - забезпечення потреб військових, оборону держави та сприяння закінченню війни (на думку 89% респондентів), контроль за використанням бюджетних коштів (42%) та забезпечення соціально незахищених верств населення, як-от внутрішньо переміщених осіб, матеріальною допомогою (34%).

«На фоні складних викликів, які стоять перед Україною в умовах війни, зниження довіри українців до парламенту є закономірним процесом. Водночас це є нагадуванням для народних обранців, що чесність та дотримання обіцянок є ключовим для парламентаря, як зазначили громадяни в рамках нашого опитування», - пояснює директор IRI в Україні Майкл Дракмен.

Основним критерієм при обранні народного депутата українці назвали – чесність та дотримання обіцянок. Так вважають 41% респондентів, в той час як у 2022 році так вважали лише 27%. Також для громадян суттєво важливішими при виборі народних обранців стала хороша репутація та незалученість до корупції – цей показник зріс із 6% у 2022 році до 19% у 2024.

Опитування також продемонструвало, що українці дуже неактивно звертаються до народних депутатів – лише 14% громадян це робили. Водночас, зростає активність громадян у користуванні цифровими сервісами ВРУ та обізнаність щодо них – електронними петиціями (56%), громадським обговоренням законопроєктів (50%) та електронним кабінетом громадянина (26%).

Результати опитування (українською)
Результати опитування (англійською)

Інфографіки можна завантажити тут.

Методологія

Опитування було проведено компанією Info Sapiens від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту 17-26 лютого 2024 року. Метод опитування - computer assisted telephone interviews (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних номерів опитано 1637 громадян України віком від 18 років (вибірка не включає жителів окупованих територій, на яких українські оператори мобільного зв'язку не надають послуги, та українців, які виїхали за кордон). Вибірка є репрезентативною для населення України за статтю, віком та розміром населеного пункту (похибка репрезентативності не перевищує 2,4%).

Це дослідження стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації не обов'язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів. Дослідження здійснене в рамках Програми USAID “РАДА: наступне покоління”, яка є п’ятирічною ініціативою (2021-2026), що впроваджується ГО “Інтерньюз-Україна”.

 

Завантажити

Популярні ресурси