Міжнародний республіканський інститут провів фокус-групове дослідження щодо реінтеграції Криму, щоб зрозуміти ставлення українців до можливих шляхів реінтеграції та проблемних питань, які виникають в процесі планування відновлення української влади на півострові. Дослідження проводилось із населенням України з різних регіонів, внутрішньо-переміщеними особами із Криму та кримськими татарами.
Ключові висновки:
- Учасники дослідження бачать Крим як невід’ємну частина України. Проте думки щодо статусу Криму у складі України розділились. Частина, зокрема кримські татари, виступають за автономний статус, а інша частина – бачить Крим як звичайну область України.
- Учасники висловлюють різне ставлення і бачення до населення, що проживає зараз в Криму. До росіян та проросійського населення ставлення негативне, в той час як до кримських татар та проукраїнського населення – співчутливе.
- Учасники дослідження вважають, що населення, яке переїхало до Криму після 2014 року, має бути видворено до росії, а державна власність – націоналізована.
- Учасники дослідження вважають, що російська мова не має мати жодного статусу в Криму, а кримськотатарська мова має набути статусу національної поряд з українською чи регіональної мови.
Методологія:
Дослідження було проведено компанією Info Sapiens від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту. Загалом було проведено 8 онлайн фокус-групових дискусій з населенням України з різних регіонів, ВПО з Криму та кримськими татарами. Фокус-групові дискусії були проведені у період липня-вересня 2024 року.
Дослідження було проведено за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).