Міжнародний республіканський інститут провів фокус-групове дослідження «Життя на деокупованих територіях очима мешканців: проблеми відбудови та пріоритети майбутнього розвитку».
Ключові висновки:
- Мешканці, які залишились під час окупації, та повернулись після деокупації, були вмотивовані однаковими причинами – наявністю родини, приватної власності, роботи та емоційним зв’язком з домом. Обидві групи зазначають про страх перед небезпекою в окупованих населених пунктах, але його рівень виявився меншим, ніж перед невідомістю міграції.
- Мешканці стикаються з відсутністю базових ресурсів та життєвих умов, але демонструють стійкість і бажання відновлювати громади.
- Економіка відновлюється повільно, зокрема існує брак робочих місць, підприємства залишаються зруйнованими. У медичній сфері існує нестача персоналу, обладнання та доступних аптек.
- Серйозними перешкодами для відновлення є замінування територій та близкість до фронту.
- Пріоритетами відновлення є комунікації, дороги та житло. Масштаби допомоги іноземних донорів залежить від відомості регіону.
- Навчання залишається дистанційним або змішаним через відсутність належних укриттів, частина шкіл закрились через брак учнів та міграцію.
- Більший інтерес до участі у процесі відбудови демонструють старші учасники, тоді як у молоді простежується менший інтерес, зокрема через відсутність навичок та часу.
- Небажання долучатись до процесів відбудови пов’язане із недовірою до місцевого самоврядування та переконаннями, що відновленням мають займатися спеціальні організації та люди.
Методологія
Дослідження було проведено Соціологічною групою «Рейтинг» від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту. Загалом було проведено 8 фокус-групових дискусій з жителями деокупованих територій: 4 фокус-групи з мешканцями, що залишались під час окупації та 4 фокус-групи з тими, хто повернувся після деокупації . Деокуповані території були поділені на два регіони. До Регіону І увійшли Київська, Чернігівська та Сумська області. До Регіону ІІ увійшли Харківська, Миколаївська та Херсонська області. Фокус-групові дискусії були проведені у серпні 2024 року.
Дослідження було проведено за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).