Київ, Україна — Всеукраїнське соціологічне опитування, проведене Центром аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту (МРІ), виявило негативні настрої громадян України, невдоволених вектором розвитку країни, та їх занепокоєння в зв'язку з ростом рівня інфляції та корупції.
«Це дослідження підтверджує тенденцію зростання рівня суспільного песимізму на загальнонаціональному рівні, яку засвідчили попередні опитування, і вказує на очевидний зв’язок таких настроїв з рівнем корупції та економічним становищем, — сказав Стівен Нікс, Регіональний Директор МРІ у Євразії. — Відносно високий рівень задоволення громадян ситуацією на місцевому рівні свідчить про сприятливий вплив реформи децентралізації, зокрема завдяки більшому контролю громад над фінансовими ресурсами. Дуже важливо зберегти ці досягнення».
Частка респондентів, які вважають, що країна рухається в неправильному напрямку, залишається на рівні 67 відсотків (у порівнянні з 68 % станом на червень 2017 року). Сорок шість відсотків респондентів визначають корупцію в державних органах як одну з трьох основних проблем, що стоять перед країною, поряд з військовим конфліктом на Донбасі (43 відсотки), за якими йде проблема зростання цін (36 відсотків). На питання, які проблеми зачіпають їх найбільш гостро на особистому рівні, 68 відсотків респондентів називають зростання цін, після чого йде конфлікт на Донбасі (28 відсотків) і безробіття (26 відсотків).
Відповідно до попередніх опитувань МРІ, це дослідження виявило значне розходження між рівнем схвалення громадян ситуації в країні в цілому та на місцевому рівні. Наприклад, у місті Хмельницький лише 24 відсотки респондентів оптимістично налаштовані щодо вектору розвитку України, в той час як переважна більшість (85 відсотків) вважають, що їхнє місто рухається в правильному напрямку, а 77 % заявили, що «пишаються» своїм містом.
Опитування також засвідчує, що судова система в Україні є вкрай непопулярною. В цілому 82 відсотки респондентів або «зовсім не схвалюють» (53 відсотки), або «швидше не схвалюють» (29 відсотків) судову систему. «Дані свідчать, що Україна гостро потребує реформи судової системи, — сказав пан Нікс. — Надзвичайно важливо, щоб національний уряд вжив заходів для впровадження такого механізму, як незалежний антикорупційний суд, та здійснював заходи щодо забезпечення незалежності вже створених органів з питань протидії корупції».
Методологія
Це опитування було проведене компанією GfK Ukraine на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень. Опитування було проведено в усіх регіонах України (за винятком окупованих територій Криму та Донбасу) з 14 вересня по 10 жовтня 2017 року шляхом особистого інтерв'ю вдома у респондентів.
Національне опитування проводилося за випадковою вибіркою, яка включала 2400 постійних жителів України віком від 18 років і які мають право голосу. Вибірка репрезентативна за статтю, віком, регіоном та розміром населеного пункту. Додатково було опитано 4800 респондентів у Дніпрі, Хмельницькому, Маріуполі та Миколаєві (тобто, 1200 респондентів у кожному місті).
Статистична похибка не перевищує 1,7 % у сторону збільшення/зменшення, а коефіцієнт досяжності становив 63,7 %. Опитування було проведено за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).