Що відбувається на волонтерському фронті? Які сфери молодіжного волонтерства були найпоширенішими до початку повномасштабної війни та, де молодь найчастіше волонтерить під час повномасштабного вторгнення? Як молодь розуміє волонтерство, що мотивує, а що створює бар’єри?
З початку повномасштабної війни Росії проти України кожна друга молода людина в Україні почала займатися волонтерством, а кожна третя - донатити чи допомагати на інформаційному фронті. Волонтерство стало більш масовим, вмотимованим та організованим, але разом із тим спостерігається спад волонтерської активності в останні місяці.
Про це свідчать результати дослідження «Молодіжне волонтерство в Україні», проведене в рамках програми USAID «Мріємо та діємо».
Метою дослідження було зрозуміти чим є волонтерство для молоді, що мотивує та що створює бар’єри молодіжного волонтерства, а також як можна популяризувати волонтерство серед молодих українців та українок. Під час дослідження експерти спілкувалися з молоддю, яка займається волонтерством (волонтери) та тими, які ним не займаються (не-волонтери).
До повномасштабної війни волонтери найчастіше займалися збором коштів та придбанням обладнання, медикаментів для військових; будівництвом приміщень для внутрішньо перемішених осіб, людей похилого віку, малозабезпечених сімей; допомогою притулкам для тварин. А під час війни почали закупляти техніку для військових, займатися гуманітарною допомогою та плести маскувальні сітки.
“Доставляли, розвантажували гуманітарку на складі, організовували своєрідний склад, надавали допомогу цільовим переселенцям [мешканцям Донецької, Луганської, Харківської областей]. І на автомобіль збирали і зібрали.”
“Я в Димері була в окупації, два тижні з дітьми, з сім’єю, то ми ці два тижні займалися гуманітарною місією, адже, наш голова десь зник, - розповідає одна із волонтерок. - І як ви знаєте міст був зірваний для того, щоб окупанти не прийшли з Білорусі на Київ. Всі пішли на Бучу, Гостомель, тому ми були в повній блокаді, в нас була гуманітарна криза і перші два тижня поки не було голови, то моя сім’я займалась тим, що організувала штаб і люди жили за допомогою бартерної системи.”
Для цільових аудиторій дослідження волонтерство має різне значення. Для волонтерів - альтруїзм, патріотизм, бажання бути корисним та сприймається як сфера можливостей для самореалізації та розвитку. Для не-волонтерів домінує прагматичний підхід. Волонтерство не є життєвим пріоритетом і практикується, якщо це не надто обтяжливо і не забирає багато їхнього ресурсу, який воліють використовувати для власних цілей (догляд за сім’єю, здобуття освіти, розвиток кар’єри та відпочинок).
Попри згадані відмінності усі молоді люди пишаються волонтерством в Україні, його масовістю, спроможністю вирішувати надскладні задачі та об’єднувати українців задля досягнення спільної мети. Вони також усвідомлюють корисність та важливість волонтерства, пишаються друзями волонтерами.
Більшість молодих людей високо оцінюють потенціал включення українського волонтерства у світовий рух. Широкий досвід набутий в час війни, співпраця зі світовими організаціями, яка сформувалась за цей час, сприятимуть швидким інтеграційним процесам.
Про бар’єри, ефективні інструменти залучення молоді до волонтерської діяльності, майбутнє волонтерства в Україні та інші інсайти читайте у дослідженні тут
Інфографіка для завантаження доступна тут.
Методологія
Дослідження було проведено Українським центром вивчення громадської думки «СОЦІОІНФОРМ» у рамках програми «Мріємо та діємо». Метод опитування – онлайн фокус-групові дискусії (FGD) з використанням платформи Zoom. Всього було проведено 6 дискусій та одна тестова група з представниками молоді віком 16-35. Дослідження охопило волонтерів та молодих людей, що не залученні до волонтерства, із тилових (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Рівненська) та прифронтових (Запорізька, Київська, Одеська та Харківська) областей України. Це дослідження стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є відповідальністю програми «Мріємо та діємо» і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Про програму
“Мріємо та діємо” - 5-річна програма, що вплине на більш ніж мільйон молоді, щоб розвивати її лідерський потенціал та формувати основану на цінностях українську ідентичність, створювати сприятливе середовище для молоді і стимулювати наявний потенціал для роботи протягом і після програми. До 2025 року “Мріємо та діємо” має зміцнити різноманіття та єдність громадян навколо спільних цінностей: прав людини, демократичних принципів та рівності. Майбутнє країни – творча та толерантна молодь, яка розуміє зв’язок з історією своєї країни та спадщиною, але орієнтується на майбутні перспективи, долаючи старі незгоди. Програма “Мріємо та діємо” впроваджується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Zinc Network, Будуємо Україну разом (БУР), Центром “Розвиток корпоративної відповідальності” (CSR Ukraine), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Making Cents International.