Вашингтон, Округ Колумбія — Всеукраїнське соціологічне опитування Центру аналізу та соціологічних досліджень (CISR) Міжнародного республіканського інституту (МРІ) показує високий рівень схвалення громадянами дій місцевої влади з подолання наслідків пандемії COVID-19, на відміну від нижчих рейтингів, отриманих центральними органами влади. Дослідження також виявляє великий інтерес до майбутніх місцевих виборів в Україні, призначених на 25 жовтня 2020 року. Завдяки додатковій вибірці у Полтаві, Краматорську та Житомирі це опитування дає розуміння щодо суспільної думки на національному рівні, а також щодо різних точок зору та пріоритетів у регіонах країни.
«Враховуючи те, що міські голови та центральна влада України пропонують цілу низку заходів у зв’язку з пандемією COVID-19, дані цього опитування яскраво свідчать про більшу довіру до дій органів місцевого самоврядування, спрямованих на подолання цієї кризи, — сказав Стівен Нікс, Регіональний директор МРІ у Євразії. — Це є свідченням того, що після успішної реформи децентралізації громадяни України продовжують більше довіряти своїм місцевим посадовим особам, а не чекають, коли почне діяти влада на національному рівні».
Згідно з опитуванням, 56 відсотків громадян схвалюють дії органів місцевої влади з подолання наслідків пандемії COVID-19, тоді як 34 відсотки їх не схвалюють. Тридцять шість відсотків українців підтримують заходи Кабінету міністрів у відповідь на поширення COVID-19, тоді як 51% громадян не схвалюють їх. Слід зазначити, що респонденти більш позитивно оцінили ефективність органів місцевої влади як на сході, так і на півдні України, де спалах COVID-19 був менш серйозним.
Незважаючи на безперервну пандемію, 77% громадян заявляють, що, швидше за все, візьмуть участь у місцевих виборах наступного місяця. Інтерес до майбутніх виборів ще більший серед жінок: 80 відсотків з них планують проголосувати у порівнянні з 72 відсотками чоловіків. З-поміж 20 відсотків українців, котрі навряд чи візьмуть участь у виборах у жовтні, основними причинами було названо брак довіри до виборчого процесу (15 відсотків), відсутність переконливих кандидатів (14 відсотків) і впевненість у тому, що їхній голос не має значення (13 відсотків).
Що стосується національних перспектив, 68 відсотків громадян вважають, що сучасне покоління молодих людей не має гарного майбутнього в Україні, тоді як лише 28 відсотків вважають, що їх чекає гарне майбутнє. Подібним чином 65 відсотків українців вважають, що їхня країна рухається в неправильному напрямку, а 23 відсотки вважають, що вона рухається в правильному напрямку.
Повну презентацію результатів опитування можна переглянути за посиланням.
Також можна подивитись презентації додаткової вибірки у наступних містах: Полтава, Краматорськ та Житомир.
Методологія
Це опитування було проведене соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень МРІ з 30 по 31 липня 2020 року. Дані були зібрані за допомогою комп’ютерного методу телефонного інтерв’ю на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів. Опитування проводилося за випадковою вибіркою, яка включала 2472 громадян України віком від 16 років і старше. Вибірка репрезентативна за регіоном, віком та статтю. Статистична похибка не перевищує 2 відсотків при 95-відсотковому рівні довіри, а коефіцієнт досяжності становив 12 відсотків. Опитування стало можливим завдяки сприянню Національного фонду на підтримку демократії (NED).